Cosmetica - BIO

Keď Ilju Miškoviča zoznámila jeho sestra v roku 2000 s Dodom Bujdákom, ešte nevedela, že “nechtiac” založila skupinu.

Obaja boli fanúšikova Davida Bowieho a obaja sa pokúšali skladať vlastné skladby. Ilja doniesol na kazete svoje domáce demá, po čom nasledovali prvé skladateľské stretnutia pri Dodovom klavíri. Keďže sa prirodzene skladateľsky aj spevácky dopĺňali, rozhodli založiť hudobnú skupinu. Dodo ako klávesák a Ilja ako gitarista, pričom obaja aj spievali.

Bolo treba doplniť ďalšie nástroje, a tak sa ku kapele pridal Dodov starý kamarát Radovan “Alzo” Al Zafari, školený hráč na klasickú gitaru, ktorý mal však ambíciu prejsť na basgitaru. Ako sólového gitaristu Ilja pritiahol Roba Harinoka, ktorého poznal ešte z raných kapelových pokusov a bubeníkom, charakteristickým používaním divokých bubeníckych prechodov, sa stal multitalentne obdarený Martin Vizár. Práve jeho vtedajšia priateľka Silvia vymyslela názov kapely ako spojenie slov KOZMOS a ETIKA a dala mu jeho ženský tvar, s odkazom na éry glam rocku a new romantic a ich charakteristické líčenie. Kapela “Cosmetica” začala skúšať v bunkri bratislavského Istrochemu a k prvým skladbám, ktoré sa zrodili boli “This Romance” a “Rescued”. Nakoľko Robovi Harinokovi pribudli nové rodinné povinnosti, v obsadení nastala malá zmena, do kapely dorazil artrockový fanúšik Daniel “Denki” Durďovič, predtým hrajúci v kapele “Vyššie sféry”. (Robo Harinok sa o 12 rokov do kapely vrátil pri nahrávaní albumu “Mantra”).

Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica

Po nahratí prvého demosnímku v martinskom štúdiu Kobka, Cosmetica hľadala predsa len “istejšiu” rytmiku. Po reakcii na inzerát v Avíze sa novým bubeníkom stal Matej Tomandl, známy z účinkovania v kapele Beatboys; jeho hra sa vyznačovala profesionálnejším prístupom a pevnejším úderom. Cosmetica bodovala v hitparáde Demovnica rádia Rock FM so skladbami „Endorphine“ a „Real“ a nahrala celkom 10 demoskladieb (oficiálne vyšla iba skladba „Endorphine“ na kompilácii “Demovnica” spoločnosti Inzine).

Kapela následne vyhrala bratislavské kolo súťaže Jim Beam Music a zahrala si na festivale Pohoda 2002. Už v čase rozhodujúceho koncertu na Pohode, sa vzťahy v kapele začali kaziť a ukázalo sa, že prvé naozajstné úspechy kapelu skôr rozdelili ako spojili.

Nastala niekoľkoročná prestávka a hudobné aktivity členov kapely sa presunuli inde (Ilja ďalej skladal a nahrával skladby so svojim projektom The Gamblers a Dodo skladal divadelnú hudbu do predstavení divadla A.Palárika v Trnave – kde mimochodom účinkoval aj ako herec).

Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica

Vytúžený reštart nastal v roku 2011, kedy sa pri hľadaní skúšobne stretli Ilja Miškovič a mladý bubeník Stano Kociov. Opäť zapracovala rodina, spoznali sa tentokrát vďaka Iljovmu bratovi Jurajovi, s ktorým Stano navštevoval bratislavské konzervatórium. Po krátkom oťukávaní, sa z rôznych zostáv, ktoré prešli novou skúšobňou na bratislavských Kramároch, vykryštalizovalo nové zloženie kapely: Ilja Miškovič (spev a gitara), Robo Harinok (sólová gitra), Stano Kociov (bicie) a Dano Urbán (basgitara). Prvý oficiálny album “Mantra” bol nahraný v štúdiu Babylon so skúseným producentom Jurajom Kupcom. Album vyšiel 31. mája 2012 a krstným otcom bol „otec“ slovenskej alternatívy Laco Lučenič. Album mal vynikajúci zvuk, chytľavý singel s klipom k skladbe “Love Is Drunk” a výborné recenzie. Všetkých 9 skladieb bolo poňatých ako single, album bol v angličtine a mal veľmi kladné odozvy ako u domácich, tak aj u zahraničných fanúšikov.

Ešte pred krstom albumu bolo potrebné na miesto Roberta Harinoka, ktorý sa opäť musel z rodinných dôvodov “porúčať”, nájsť gitaristu, ktorý by zahral nielen Robove gitarové party, ale aj tie, ktoré nahral v štúdiu producent a špičkový gitarista Juraj Kupec. Voľba padla na Stanovho brata Braňa Kociova, moderného a ambiciózneho gitaristu, s ktorým Stano hrával v sprievodnej kapele Kataríny Knechtovej.

Prvý klip kapely ku skladbe „Love Is Drunk“, bol zverejnený ešte pred vydaním prvého albumu. Pre podporu albumu bol natočený ďalší, tentokrát viac “letný” klip ku skladbe “Streets Of..”, ktorý vyšiel koncom roka 2012. Cosmetica odohrala niekoľko koncertov a začala chystať skladby na nový album.

Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica

Prvé nahrávacie session sa uskutočnilo v štúdiu Babylon v septembri 2013 a nahraté boli 3 nové skladby, tentoraz v slovenčine. V októbri 2013 sa Iljovi Miškovičovi narodil prvý syn a tak nahrávanie pokračovalo až o 2 roky, v januári až septembri 2015, kedy bolo nahratých ďalších 5 slovenských skladieb. Textársky sa na albume podielal Ilja Miškovič piatimi textami, 2 texty pridala textárka Silvia Kaščáková a 3 texty Jozef Husovský, známy textovaním pre Komajotu. Prvý videoklip s názvom “Arytmia” kapela nakrútila v januári 2016 a jeho vydanie je ohlásené na apríl 2016.

Prvý slovenský, a druhý regulérny album “kozmetici” vydali na Mikuláša: 6.12.2016. Názov niesol rovnaký ako jeho prvý singel: „Arytmia“, a pokrstil ho v klube ZONA REFRESHER legendárny Fedor Frešo.

Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica

Nasledovali Iljove rodičovské povinnosti, čo kapela, z núdze inšpirovaná beatlesáckym bezkoncerným obdobím, využila na štúdiovú prácu. Materiál priniesol Ilja a prvé skúšky absolvoval vo dvojici s klávesákom a spevákom Dodom Bujdákom, ktorého návrat začínal byť reálnou alternatívou (žiaľ, prianie sa nesplnilo a po niekoľkých skúškach Dodov prínos skončil - kvoli jeho problémom s drogami).

Nakoniec aj tak v niektorých skladbách pribudli klávesy, keď sa do kapely ako špeciálny hosť nastálo vrátil Rado Al Zafari, tiež z prvej zostavy. Tentokrát si kapela vybrala nové štúdio, a nie iba jedno, ale hneď dve. Predstava bola skúsiť a porovnať si rôzne nahrávacie prístupy. Na sklonku roku 2018 začala kapela nahrávať na základe dobrých referencií v štúdiu LVNGC tretí album.. Prvé uzreli svetlo sveta skladby Herec bez kytice a Body. V roku 2019 sa kapela presunula do štúdia JK acoustic kde nahrala Lásku v šanónoch a Cherubína. Ostatné skladby sa dohrali v domácom “prístave” na chate u Juraja Kupca, ktorý prispel opäť aj muzikantsky (pre prebiehajúcu pandémiu zastúpil v 2 skladbách na base Dana Urbána, ktorý bol t.č. dlhodobo v Prahe).

Niektoré stopy (tamburína, vokály, klávesy) boli dohrávané aj v domácom prostredí a domixované v štúdiu…Zámerom bolo vytvoriť komornejšie, menej rockové album, textársky rámované príbehmi mestkých ľudí (niečo na spôsob Malostranských poviedok, ale v bratislavskom hudobnom prevedení). Texty zachytávajú mikropríbehy mestských postavičiek, obyčajných aj obskúrnych, poznačených a skúšaných modernou dobou. Z tohoto konceptu vyčnievajú len skladby s Iljovým osobnejším a autobiografickejším prístupom (Body, Materiál ja a ty, Teraz a tu, Svetlá do tmy). Zvuk gitár sa zvolil menej štipľavý a guľatší, ale špinavý a deformovaný, a detailnejšie umiestnený v nahrávke.

Po dokončení sa album mixoval na 2 miestach, a vytvorili sa konkurenčné mixy. Pre ambientnejšie a klávesové skladby boli vybraté mixáže Mareka Šurina zo Soundshine štúdia, známeho skôr prácou s popom a rapom, gitarové skladby svedčali zase viac Jurajovi Kupcovi. Album vyšiel pod názvom Introvertná show na platformách 7.5.2022 a fyzicky a oficiálne 10.5.2022. Krst sa očakáva v júni.

Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica
Fotografia - Cosmetica